kbh magasin

BilledetekstBlandt d'Angleterre-auktionens perler er denne armstol i bambus med løse hjorteskindshynder, der har boet i Karen Blixen-suiten. Vurdering: 2.500 kroner. | Fotograf: Auktionshuset Hørsholm

Køb en bid d'Angleterre

Byens gamle hotel-superstjerne er lukket indtil 2012, mens det bliver nyindrettet.

Og har sat en ordentlig bunke udtjente møbler og inventar på auktion, så nu har du chancen for at byde dig ind på en bid af den sagnomspundne glamour fra d'Angleterre, der i årtier var Københavns foretrukne luksuslogi for de kendte, de rige, og dem, der lader som om.

Du skal bare kunne være i Hørsholm fredag 26. august klokken 11, hvor det lokale auktionshus sætter herlighederne under hammeren.

Ud over tunge mahogniskabe, blanke messingstanderlamper, læderbetrunkne designklassikere, pinke rokokostole, storblomstrede sofaer, forgyldte spejle, et par gobeliner, nogle lysekroner og ikke mindst rå mængder af skilderier med københavnermotiver, så kan du være så heldig at slippe af sted med champagnekølere, papirkurve, en kasse guldbroderede badetøfler og to kasser brugte paraplyer (vurdering: 1.000 kroner).

Se auktionskataloget hos Auktionshuset Hørsholm





0Kommentarer

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

SENESTE DESIGN

kbh magasin
Lille-web WEbdesign