kbh magasin

BilledetekstDe tohjuledes stressniveau er sænket med de bredere cykelstier på Nørrebrogade. | Fotograf: imarken/Jens Larsen

Endelig færdig: Ny Nørrebrogade

Fotoserie: Tag med ned af færdigomlagte Nørrebrogade, der har fået plads til begejstring og integrerede sidegader.

År efter år er forløbet med forvirrende trafikforsøg, hidsig debat og omsiggribende vejarbejde. Men kort før nytår stod den langt om længeligt helt klar: Den Ny Nørrebrogade.

For 36 mio. kroner er strækningen fra Dr. Louises Bro til Nørrebros Runddel blevet bygget om til fordel for fodgængere, buspassagerer og cyklister - på bekostning af gennemkørende bilister.

Cykelstier og fortorve er blevet bredere og kørebanen indsnævret. Flere bænke, affaldsspande og slyngplanter er kommet til, og sidegaderne har fået særlige læssezoner med cykelparkering.
Der er også kommet ny gadebelysning på hele strækningen.

mKBH's fotograf Jens Larsen dokumenterer her turen ned af den ny Nørrebrogade, i al beskedenhed den travleste cykelgade i Europa:

nynoerrebrogade_06.jpg

Dr. Louises Bro byder velkommen og agerer startbane med sin plads til 4-5 lag cyklister.

nynoerrebrogade_09.jpg

Mellem Fælledvej og Elmegade understreger rød asfalt, at biler er forment adgang på dette stykke.

nynoerrebrogade_08.jpg

Den røde del af Nørrebrogade er nemlig kun for de gule busser.

nynoerrebrogade_07.jpg

Alle stoppesteder er flyttet helt ud til busbanen, for at undgå karambolage mellem passagerer og cyklister.

nynoerrebrogade_02.jpg

Ravnsborggade har som flere andre af de mindre sidegader har fået ny brostensbelægning, der hvor de støder op til hovedgaden. Her er læssezoner for Nørrebrogades butikker.

nynoerrebrogade_03.jpg

Bredden på cykelstierne varierer undervejs, bredest bliver de op mod Nørrebros Runddel.

nynoerrebrogade_05.jpg

Overfor den lange Assistensmur er fortorvet udvidet i op til seks fodgængerspor.

nynoerrebrogade_04.jpg

Her er mange flere bænke kommet til, og med tiden kommer der også grønne slyngplanter i jerndingenoterne.

nynoerrebrogade_01.jpg

Meinungsgade er en anden af de nyintegrerede sidegader, der har fået et makeover med brolagt læssezone, cykelstativer og et lille bytræ.



3Kommentarer

Anonym
10. januar 2012 - 0:12

Forhindringer for fodgængere...

Det er godt og flot med den nye Nørrebrogade, helt enig - men se lige nøjere på de 2 næstnederste fotos.
Her vises én af flere "flaskehalse" på det ellers brede fortov. Er det mon planlagt fodgængerchikane?
Det er i hvert fald irriterende/besværligt, især når man går med småbørn i barnevogn eller i hånden.

Jan Gralle
9. januar 2012 - 11:59

Flotte fotos – men de viser altså ikke de mange ulemper der er ved trafiksaneringen. Læssezoner er f.eks. en fin ting, men de fleste varebiler holder altså halvt eller helt på cykelstien – er min erfaring som daglig cyklist. Så mere realistisk havde været læssezoner langs gaden, på en del af cykelstien. (Så tætbefærdet er den altså heller ikke på hele strækningen). Det havde også givet beboerne en mulighed for læsning. (Beboere får altså også varer, de flytter ud og ind og bruger taxi). De rigtig mange gennemkørende biler demonstrerer desuden det største problem ved Nørrebrogade-løsningen: Hvis for mange ikke respekterer regler og foranstaltninger (hvad jeg mener er tilfældet på Nørrebrogade) og myndighederne heller ikke håndhæver dem (det kan let dokumenteres ved simpel optælling ), så er det demoraliserende.

Thorsten
7. januar 2012 - 8:40

Superserie der giver et indblik i gaden.

Hvis man vil se nogle fotos fra indvielsen af den nye gade - tjek dette link: http://2200n.dk/2011/12/17/noerrebrogade-indivet/

For en beskrivelse af et stort og stort set ubeskrevet projekt i selve gaden og sidegaderne - tjek dette link:
http://2200n.dk/2011/12/22/planer-om-restauranter-butikker-supermarked-o...

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
FAKTA

36.000 cyklister kører over Dr. Louises Bro i døgnet. Det er Europas største koncentration af cyklister, og 6.000 flere end da trafikforsøget startede.

7.000 buspassagerer i døgnet stiger af og på ved stoppestederne mellem Fælledvej og Elmegade, hvor der ikke må køre biler.

Kommunes målinger under forsøgs- og ombygningsperioden viser:
Flere cyklister, men bedre cykelfremkommelighed på Nørrebrogade.

Busserne kører ikke hurtigere, men mere regelmæssigt, og fordi de holder mindre i kø, lukker de mindre CO2 ud på strækningen.

10% af biltrafikken er forsvundet.

Støjniveauet er faldet mellem 1½ og 3½ dB. Det største fald på strækningen ud for Assistens Kirkegård.

Tidslinje

1. forsøgsperiode: oktober - december 2008
Den første forsøgsperiode gav på flere delstrækninger bredere fortove og cykelstier, samt fremrykkede busperroner. To bussluser anlagdes ved Nørrebrohallen og Fælledvej, og det blev forbudt at køre lige over ved Nørrebros Runddel. Mængden af biler på Nørrebrogade faldt med næsten 50 procent.

2. forsøgsperiode: januar - august 2009
Nye bænke og andet byinventar kom til for at eksperimentere med de frigivne arealer. Hastighedsgrænsen blev sat ned til 40 km/t, til gengæld lempedes andre bilrestriktioner, for eksempel blev det tilladt at køre lige over Runddelen.

3. forsøgsperiode: august 2009 - sommeren 2010
Nu uden busslusen ved Nørrebrohallen. Projektforslaget for første etape mellem fra Dr. Louises Bro til Nørrebros Runddel blev vedtaget af Borgerrepræsentationen 8. oktober 2009.

Ombygning af første etape: september 2010 - december 2011

SENESTE ARKITEKTUR

kbh magasin
Lille-web WEbdesign