kbh magasin

BilledetekstUnder Knippelsbro er der et stykke overdækket kaj. Der kan man nu sidde og spise fisk. | Fotograf: Stig Nygaard

Fisk under Knipp

Sommerrestaturant åbner ... og lukker snart igen

Under Knippelsbro er der et lille stykke København hvor man kan sidde i tørvejr og kigge ud på havnen, men alligevel føle sig sådan lidt intim og hemmelig.

Men engang imellem bliver stedet gjort lidt mindre hemmeligt. Det er når Distortion finder på at holde fest der, eller når der er release-party for en William Burroughs-bog, som det skete for et par år siden.

Og så er det nogle få uger om sommeren hvor en samling borde og stole pludselig udgør Restaurant Knipps Kaj. De uger starter i dag, og slutter igen den 28. august.

Knipps Kaj er opkaldt efter Hans Knip der også har lagt navn til den bro det hele foregår under. Hans Knip var i parentes bemærket broens første brovogter. Det var tilbage i 1600-tallet hvor det faktisk var en anden bro der lå der, men lad nu det ligge.

Hvad der er mere væsentligt er at du nu kan få grillede fisk på stedet. Og det er vel og mærket nogle af de gode af slagsen. Bag restauranten står nemlig erfarne folk der også forstår at servere den rigtige økologiske vin til havets hapsere.

Knipps Kaj har åbent hver aften med mindre Københavns vinde virkelig går amok og besværliggør indtagelse af udendørs føde.

Det anbefales at bestille bord, men man kan også bare stole på sit sommerheld og dukke op med omkring 600 kroner på lommen. Så meget koster en fleretters menu med vin nemlig.

Husk i øvrigt at der er Copenhagen Cooking 20. - 29. august.



0Kommentarer

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
FAKTA

Fiskerestaturanten Knipps Kaj
Knippelsbrogade 10
1409 København K
Tel 31 19 70 20

ÅBEN
6. - 28. august

SENESTE BYLIV

kbh magasin
Lille-web WEbdesign