Mere anarki, mindre bessefar
Er lejlighederne for dyre? Skraldespandene for få? Menneskerne for sure? Nyt site vejrer folkestemningen i København
Glem alt om langhåret kommunal formidling og alenlange læserbreve. På kærekbh.dk har du 250 tegn - omkring to en halv linjes penge i et Word-dokument – til at komme med dine tanker, idéer eller forbedringsforslag til København.
Pointen er at alle københavnere skal kunne komme med deres input uden brug af paragraffer, strøgne kuverter og formelle standardformuleringer. Derfor er omdrejningspunktet den velkendte hverdagsfavorit, post it-lappen, som netop lægger op til at brugerne afliver dikkedarerne og er klare i spyttet.

Staden har allerede indtaget en plads i debatten
”Kærekbh.dk er tænkt som en anarkistisk, offentlig idékasse der skal være med til at forbedre kommunikationen internt i byen. Det er efterhånden rimelig bedstefar-agtigt at skrive læserbreve,” lyder det fra Philip Battin der er en af de tre ophavsmænd til det nye københavnerunivers.
Gammel brokkerøv
Han har selv savnet et sted hvor han kunne vende sine tanker om København på en mere nutidig facon.
”Jeg er en gammel mand fanget i en ung krop – jeg brokker mig altid. Så det var personlig motivation der satte os i gang,” lyder det grinende fra 24årige Philip.
Kærekbh.dk bygger på open source-tankegangen der præger sociale medier som Facebook og Twitter hvor man let og hurtigt kan give sin mening til kende og få andres holdning til den retur.
Derfor kan man også rate og kommentere andres indlæg, så man hurtigt kan få en fornemmelse af hvilke spørgsmål der fylder mest blandt københavnerne.

Had/kærligheds-forhold?
Men det skal ikke bare ende ud i københavnersnak. Ambitionen er at udvikle Kærekbh.dk til et mikropolitisk univers som hver måned videresender de ytringer der møder mest opbakning til Københavns Kommune.
Politisk indflydelse, tak
Ytringerne bliver kategoriseret efter emner som ’By og trafik’ og ’Kultur og fritid’ der netop matcher rådene i Københavns Kommune, så de nemmest kan passe ind i den politiske hverdag.
Og Københavns overborgmester, Frank Jensen (S), er da også positivt indstillet over for det nye københavnersite:
"Jeg lægger stor vægt på, at Borgerrepræsentationen udvikler København i tæt dialog med københavnerne - uanset om det sker ved hjælp af traditionelle metoder som møder og breve eller via internettet. De sociale medier som Facebook har allerede givet københavnerne god mulighed for at være i en tæt og daglig dialog med de enkelte medlemmer af Borgerrepræsentationen. Jeg bruger min egen Facebook-profil til at lytte, debattere og fortælle om min hverdag på Rådhuset. Jeg tror at 'Kære København' vil give os endnu en platform for en god dialog mellem københavnerne og Borgerrepræsentationen."

Hverdagsbegivenheder er der også plads til
For at undgå at Kærekbh.dk udvikler sig til en central for sur galdeudgydelse, indledes alle post its med den fortrykte indledning "Kære København". På den måde håber initiativtagerne at københavnerne bliver inspireret til at skrive konstruktive, venligtsindede og imødekommende ytringer.
Inspirationen til Kærekbh.dk-formatet stammer fra softwaregiganten Adobe der netop har lavet sitet dearadobe.com hvor brugerne med indledningen "Dear Adobe" kan bede om forklaring og råd på en mere konstruktiv facon end det sikkert ellers er tilfældet.

Humor - eller en høj grad af optimistisme - har brugerne tilsyneladende også
Kærekbh.dk kører med Philips ord i en light-version nu, og han forudser at der kommer en del forbedringer med tiden. I første omgang er planen at sprede sitet, og forhåbentligt få en fast aftale med Københavns Kommune om overlevering af de mest diskuterede idéer.
Drengene pønser i øjeblikket på at lave en lignende side for henholdsvis Berlin og Wien hvor lokale kræfter allerede har udtrykt stor interesse for projektet.




11. november 2010 - 12:31
Hej Mikael,
Tak for præciseringen! Det havde undsluppet min opmærksomhed, at Dear Adobe ikke var lavet af virksomheden selv, men af to loyale brugere.
Mange hilsner,
Pernille Formsgaard
10. november 2010 - 16:14
Må lige rette her - Dear Adobe er IKKE lavet af Adobe, det er lavet af Erick Frick og Adam Meisel.
Indsend kommentar