The Next Three Days
THRILLER/DRAMA
Premiere 13. januar
John Brennan (Russel Crowe) er en helt almindelig mand, med en (ualmindelig) dejlig kone (Elizabeth Banks) og en skøn søn, for hvem idyllen ødelægges da konen bliver anklaget og dømt for mordet på en kollega.
John kæmper for at holde sammen på sig selv og sin familie, men da alt håb om en genoptagelse af retssagen slukkes udtænker den tørre gymnasielærer en noget usandsynlig flugtaktion for konen.
Filmens suspense ligger i spørgsmålet om, hvorvidt konen er skyldig, og om det skal lykkes at genforene mor med søn og mand. Og så er den heller ikke meget længere.
Desværre kan hverken en overbevisende Crowe eller enkelte hæsblæsende actionscener dække over, at der ikke er tale om meget mere end Hollywood-metervare. For ti år siden havde 'The Next Three Days' måske været en god film, men i dag synes den langsommelig, gammeldags og irriterende usandsynlig.
Paul Haggis har tidligere imponeret med film som 'Crash' og 'In the Valley of Ellah', samt været manuskriptforfatter på flere af Clint Eastwoods film. Hvorfor han giver sig i kast med denne, mildest talt, middelmådige historie (som i virkeligheden er et remake af franske 'Pour Elle'/'Alt for hende'), må guderne vide.