pixel

Snabba Cash

  • Daniel Espinosa
  • 5.04

Fakta

DRAMA
Premiere 19. august

Vi ved godt at kriminalitet ikke kan betale sig, men derfor kan man jo godt prøve alligevel.

JW er opkomlingen fra den nordsvenske provins der bare gerne vil høre til blandt den stockholmske elite. Han lever et dobbeltliv og skaffer penge til at feste med de unge og rige gennem tiltagende lyssky forretninger for gangsteren Abdulkarim.

Jorge er på flugt fra fængslet og skal lige klare et sidste job inden han stikker af for altid. Og så er der den meget hårdtslående jugoslav, Mrado, der også har sin 8-årige datter han pludselig skal passe på.

Historien er set før (og har visse ligheder med 'Pusher'), men fungerer alligevel på sine egne præmisser. Det er en stilsikker og elementært spændende fortælling om ærgerrighed og forråelse. Om fortabte sjæle og om at selv de mest hårdkogte kriminelle er mennesker af kød og blod.

Og den kan noget. De tre hovedpersoner portrætteres med en intensitet og realisme der til tider gør næsten ondt. At vi dertil både bliver forfærdede over de tæv den iskolde Mrado uddeler samtidig med at vi ønsker det bedste for ham og hans datter, øger kun erkendelsen af at ikke meget i denne verden er sort/hvidt.

Mest læste

seneste
film

Sommerbogen
3

Charlie McDowell
Riefenstahl
5.04

Andres Veiel
Goodfellas
5.04

Martin Scorsese
Wild Diamond
4.02

Agathe Riedinger
Det skjulte
3

Joachim Lafosse
Black Bag
4.02

Steven Soderbergh

seneste
scene

Cupid's Call
3

LiteraturHaus
Nemo
3

Sort/Hvid
Den store Gatsby
4.02

Operaen
Feberen
5.04

Skuespilhuset
close logo

Endnu ikke medlem?

Fra kun 29,- om måneden kan du følge byens udvikling