pixel

Torv på Østerbro skal have nyt byggeri på sig

Østerfælled Torv er nok ikke blandt byens mest besøgte — og ejer af området vil placere en ny bygning midt på det.

Østedfælled Torv

Østerfælled Torv ligger centralt placeret ud mod travle Østerbrogade og blot 80 meter fra Københavns mest besøgte park — Fælledparken.

Men det er langt fra et lige så livligt et sted som handelsgaden og parken ved siden af.

Hvis man ikke bor i området, kan man nemt komme til bare at gå forbi de røde murstensbygninger og lukkede bygningsfacader, der omkranser torvet.

Det historiske sted husede for over 30 år siden en kaserne og staldbygninger, men så blev noget af det revet ned, og der kom nye boliger og butikker til.

Østerfælled Kaserne blev lavet til et bolig- og shoppingområde i 1990'er-stil, der nok ikke helt matchede den eksisterende fra 1890'erne med mange detaljer på facaderne — og området fremstod noget aflukket fra den omkringliggende by.

For at få flere til at vandre ind på området har man i år lavet flere åbninger i murene omkring det.

Men områdets ejer — Pædagogernes Pensionkasse — vil invitere flere ind i byrummet og skabe mere liv inde bag murene.

Det kunne vi første gang fortælle om sidste år, og nu er der kommet mere kød på planerne i form af en lokalplan for projektet.

Bliver torvet et samlingspunkt?

Rundt om Østerfælled Torv finder man i dag butikker, lejligheder og de to teatre Republique og Revolver. Men selve torvet består næsten udelukkende af grå betonfliser, som ikke inspirerer mange til at tage ophold på stedet.

Det er denne tomme plads, der står til at gennemgå de største forandringer i de nys fremlagte planer.

Pensionskassen agter simpelthen at erkende, at det er svært at skabe liv på det mere end 2.000 m2 store areal — og vil derfor lave det til en byggegrund i stedet.

Midt på pladsen vil man nemlig opføre en ny bygning, der fylder ca. 570 kvadratmeter — lidt større end en halv håndboldbane. Her stod i årtier en fægtesal, som blev brugt af kasernen, men som blev ulovligt revet ned i forbindelse med de nye byggerier i 1990'erne.

Den nye bygning vil flere steder ligge tæt på de omkringliggende bygninger med kun ca. 10 meters afstand til de nærmeste huse.

På den måde opstår nye byrum omkring det nye byggeri, der i bredden vil minde mere om et stræde i Middelalderbyen.

Den nye bygning vil maksimalt blive otte meter høj og vil have nogenlunde samme rødbrune nuancer som naboerne fra 1890'erne og 1990'erne.

Men dér stopper lighederne også. For det nye 2020'er byggeri vil blive domineret af meget store glasfacader og et grønt tag dækket af græs eller sedum.

Nyt spisested, nyt grønt

Inde i bygningen er der planer om blandt andet at huse et nyt spisested, som måske vil trække publikum fra de to teatre ved siden af ind til en middag med levende lys, inden tæppet går for aftenens forestillinger.

Torvet får altså et helt nyt samlingspunkt mellem de to teatre — og intentionen er at det, måske meget passende, i processen døbes 'Kulturtorvet'.

Nogle af de eksisterende bygninger omkring torvet vil også få et nyt formål.

I dag finder man i den nordlige ende af pladsen en stribe butikslokaler i stueetagen, men de vil blive omdannet til nye boliger.

Og for at undgå at tidligere handlende i Stof 2000 i stedet kommer til at stå og kigge ind i de nye dagligstuer, vil dette trekantformede 'indhak' i stedet blivet lavet til et grønt område.

Her vil de nye beboere kunne lægge sig ud på nye terrasser omgivet af grønt, hvor der før var betonfliser.

Planen åbner dog samlet set op for lidt mere areal til butikker end der er i dag. Det vil man dog primært finde på det lille gadeforløb, der leder fra Østerbrogade og Gunnar Nu Hansens Plads op mod det nye byggeri.

Når byggeriet er færdigt, vil gadebelægningen stadig bestå af de betonsten og den granit, som ligger her i dag. Men som et nyt, grønt indspark vil man plante 21 nye træer i området.

Flere bekymringer fra beboerne

En ny bygning og godt 20 nye træer var dog tilsyneladende ikke hvad alle nuværende beboere havde håbet på.

Mindre plads og for lidt grønt er i hvert fald nogle af de bekymringer, der går igen i de — relativt få — høringssvar, der er kommet ind til projektet indtil videre.

Én person mener, at området er ”bebygget nok i forvejen” — og at børnefamilier vil miste et rum med den nye bygning.

En anden stemmer i og skriver: ”Vi oplever at rigtig mange bruger pladsen [...] til at sidde og lege på. Var det ikke bedre med et grønt område?”

Der er ’ikke er tænkt på æstetikken’, lyder det videre, når bygningen vil blokere for teatrene. Den nye bygning står til at ’fjerne udsigten, begrænse adgangen til torvet og erstatte levende byrum med en lukket struktur’, skriver en tredje bekymret lokal.

Og så er man bekymret for støj og lugt fra den nye restaurant. 

En tendens flere steder i byen

Østerfælled Torv er langt fra det eneste område i byen, hvor man har valgt at erstatte åbne arealer med nyt byggeri — såkaldt ’fortætning’. Det er faktisk planen flere steder i byen.

Flere områder, der bærer præg af byplanlægning fra en anden tid, kommer de næste år til at gennemgå en forvandling.

Opskriften består flere steder af mere beplantning og nye byggerier for at skabe mere intime byområder, der har et mere nutidigt, bymæssigt præg — og som skal indbyde mere til ophold end de åbne vidder gør.

Det gør sig for eksempel gældende ikke så langt væk ved butiks- og boligområdet ved Østerbro Centret ved Lyngbyvej.

Her ligger boligblokke fra 1980'erne med P-pladser i stueetagen og med asfalt og rektangulære græsplæner imellem sig. Her vil man fortætte med blandt andet nye rækkehuse, der også skal skabe nye byrum omkring sig.

Og ikke så langt derfra finder man Haraldsgadekvarteret. Her vil det almene boligselskab Bo-Vita sammen med en privat udvikler plante mere end 300 træer og lave tættere bebyggelse i det store boligområde 'Den Grønne Trekant' — også fra 1980'erne.

Det er ACT Architects der er de kreative kræfter bag projektet på Østerfælled Torv.

Få adgang som medlem eller abonnent

Medlemskaber er rettet mod privatpersoner.

Abonnementer er rettet mod erhverv, der har brug for bilag og mulighed for medarbejderabonnementer med rabat.

Mest læste

relaterede
artikler

relaterede
visioner

seneste
byens rum

close logo

Endnu ikke medlem?

Fra kun 29,- om måneden kan du følge byens udvikling