pixel

By & Havn får måske ikke lov at bytte P-hus til boliger

By & Havn ville bygge 5.000 m² boliger i stedet for P-hus på en grund i Ørestad Syd. Men politikerne sagde nej tak — og nu skal kommunen finde en mellemvej.

ørestad, luftfoto, p-hus

Først skulle der have været endnu et parkeringshus i Ørestad Syd.

Men Københavns Kommunes eget udviklingsselskab By & Havn sadlede om, da det viste sig, at der var rigeligt med ledig kapacitet i de eksisterende parkeringsanlæg.

Ønsket var nu i stedet at opføre 5.000 m² boliger på den tomme byggegrund på Ejler Billes Allé.

Men nu er det ikke sikkert, de får lov til dét forvandlingsnummer — trods byens evige boligmangel.

Konflikt med 250-meters krav

På et møde den 1. december behandlede politikerne i Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune nemlig forslaget fra By & Havn om at ændre anvendelsen af byggefeltet på Ejler Billes Allé i Ørestad Syd.

Og her var der ikke opbakning.

By & Havns ønske harmonerer faktisk med den eksisterende lokalplan, som muliggør enten boliger eller parkeringshus.

Men konflikten opstår i en særskilt aftale fra 2019, der fastsætter et krav om, at der maksimalt må være 250 meters gangafstand til et parkeringsanlæg for beboerne i Ørestad.

Hvis parkeringshuset sløjfes helt, ville gangafstanden for nogle boliger i området øges til op mod 450 meter.

Embedsfolkene i Teknik- og Miljøforvaltningen pegede dog i sin indstilling til politikerne på, at en øget afstand ligger inden for den nyere praksis for bilfrie byudviklingsområder, hvor afstande på op til 600 meter kan forekomme.

Forvaltningen mente derfor at det gamle afstandskrav godt kunne fraviges — også selv om et par enkelte beboere altså kunne risikere at skulle gå 450 meter fra bolig til bil.

En mellemvej?

Politikerne valgte dog ikke at godkende forvaltningens indstilling.

I stedet vedtog Socialdemokratiet, De Radikale, Konservative og Venstre at sende sagen tilbage til forvaltningen for at undersøge, hvordan man kan opføre parkering i et "mindre omfang", så afstandskravet på 250 meter stadig overholdes.

Sagen er dermed udskudt, mens forvaltningen skal finde en løsning, der måske kan forene By & Havns ønske om flere boliger med politikernes ønske om at overholde det oprindelige afstandskrav for parkeringen.

Sagen skriver sig ind i den verserende diskussion om parkeringsbehovet i bydelen. Med knap 10.000 beboere i Ørestad Syd er der i dag over 4.000 P-pladser, fordelt på By & Havns P-huse, P-kældre og på gadeplan.

Tal fra By & Havn har tidligere vist, at parkeringshusene i Ørestad ofte står ganske tomme.

Liv i stuen

Midt i den politiske diskussion om parkering eller boliger afgav Socialistisk Folkeparti og Enhedslisten en såkaldt protokolbemærkning, der fokuserer på de fælles områder omkring byggefeltet.

Kommunen er ved at lave en ny lokalplan for Ørestad Syd, der skal fortætte området og hjælpe med at skabe mere byliv.

Og Ø og F slog fast, at den kommende plan bør "fastsætte rammerne for fællesskabsorienterede arealer i stueetagen, fx et community hub der kan komme området til gavn”.

De to partier ser altså gerne at det nye byggeri — P-hus eller ej — bidrager til at skabe noget af det byliv, som Ørestads gader stadig savner.

Den seneste beslutning viser, at udviklingen i Ørestad Syd fortsat kræver noget politisk finpudsning.

Vi følger naturligvis op på sagen, når vi bliver klogere på, om det ender med biler, boliger — eller et miks — på byggefelt 1.6.

Få adgang som medlem eller abonnent

Medlemskaber er rettet mod privatpersoner.

Abonnementer er rettet mod erhverv, der har brug for bilag og mulighed for medarbejderabonnementer med rabat.

kommentarer

Simon Gray

Det er værd at bemærke, at det foreslåede P-hus skulle placeres lige præcis i midten af et kæmpe rækkehusområde primært beboet af børnefamilier. Omr¨ådet, der løber fra arenaen næsten hele vejen ned til Asger Jorns allé, er der, hvor de fleste børnefamilier i Ørestad Syd er koncentreret, så der har været en del utilfredshed med at By & Havn ville sløjfe lige præcis det P-hus.

Jeg har ikke selv bil og planlægger ikke at få én, men jeg forstår virkelig godt behovet. De andre P-huse er jo (relativt dårligt) placeret ude i periferien af Ørestad Syd. Det her ville være den eneste centrale placering og så oven i købet lige der hvor det reelle behov for at have en bil nok også er størst.

relaterede
artikler

relaterede
visioner

tegnestuevision
København
Byens parkeringspladser udnyttet til midlertidige studieboliger – uden at fjerne bilerne.

seneste
byens rum

close logo

Endnu ikke medlem?

Fra kun 29,- om måneden kan du følge byens udvikling