emne
havnebus
15 artikler
04 december 2025
Teknologien er endnu ikke helt moden til førerløse færger i Københavns Havn. Andre steder i Europa har man dog god erfaring med de autonome færger.
30 september 2024
I Stockholm har de allerede én. Snart kan københavnerne måske også hoppe ombord på en el-færge uden styrmand.
09 september 2024
En stribe forslag til bedre drift af havnebussen er lagt frem — men den måske vigtigste forbedring spøger i kulisserne.
05 juli 2024
Ved seneste udskiftning af havnebusserne var der mulighed for en hurtigere 'Venedig-model' — men den blev ikke prioriteret.
08 juli 2023
Flere hopper på de sejlende, gule busser, som af og til er så fyldte, at de må afvise passagerer. Alligevel betaler de københavnske skatteydere kr. 43,50 pr. tur, der tages.
23 april 2022
Med nyt stop er havnebussens rute blevet ni kilometer lang.
01 marts 2022
Den sydlige del af havnen er blevet bedre forbundet med resten af byen — men i nord må man vente lidt endnu.
31 maj 2021
Udvidelsen af Københavns vandbusnet er forsinket.
22 december 2020
Orientkaj i Nordhavn bliver det første nye stoppested på havnebussernes rute gennem Københavns Havn.
23 maj 2020
Trods fokus på corona-hjælpepakker fandt Københavns Kommune også midler til havnebus, museum, Bispeengbuen og mere strøm og lys.
21 april 2020
Kommunen skal finde 15,5 millioner kroner ekstra, hvis alle fire planlagte nye havnebusstoppesteder skal blive til noget.
23 oktober 2019
Fem nye elfærger sender dieselbusserne på pension — med lidt forsinkelse.